Menu

Jaki głośnik Bluetooth?

Jakość dźwięku, głośność i moc


Zazwyczaj głośność dźwięku nie idzie w parze z jej jakością. Aby uzyskać z niewielkiego głośnika Bluetooth względnie wysoką jakość dźwięku konieczna jest praca sztabu inżynierów, którzy odpowiednio stroją akustycznie przetworniki i obudowę za pomocą zaawansowanego oprogramowania komputerowego. Praktycznie każdy głośnik Bluetooth wykorzystuje także procesor DSP, aby skuteczniej nadrobić braki wynikające z małej powierzchni głośników i niewielkiej kubatury obudowy. To jeden z powodów, dla markowe głośniki Bluetooth są zdecydowanie droższe od najtańszych produktów na rynku. Z kolei najtańsze produkty zazwyczaj oferują sporą głośność, która prawie nigdy nie idzie z jakością dźwięku. Aby zrozumieć różnice warto porównać na tym samym utworze tani głośnik oraz produkt uznanej marki. Ostatnim parametrem, jaki ma znaczenie przy wyborze głośnika to jego moc. Wynika to z faktu, że moc jest sumą teoretycznych zdolności do przyjęcia dawki prądu przez zainstalowane w urządzeniu głośniki. Przy czym moc nie przekłada się bezpośrednio ani na jakość dźwięku, ani na skuteczność (poziom głośności) głośnika Bluetooth. Co więcej, jest to teoretyczna moc, której głośnik nie jest w stanie uzyskać, co wynika z konieczności oszczędzania energii.

Czas pracy


Czas pracy głośnika to dla większości użytkowników kluczowa cecha. Jednak wiąże się ona z pewną zasadą – głośnik zdolny do długiego czasu musi być duży i ciężki z powodu akumulatora o znacznej pojemności. Głośniki zdolne do dłuższej pracy na baterii z reguły ładują się dłużej niż inne, przy czym warto pamiętać, że współczesne akumulatory nie muszą być ładowane do 100%, ani rozładowywane do końca. Wybierając optymalny głośnik warto wziąć pod uwagę jego wymiary i wagę, oraz fakt, że możemy go codziennie doładowywać.

O głośnikach bezprzewodowych Bluetooth i Wi-Fi

Odporność na warunki atmosferyczne


Jeśli nasz głośnik ma podróżować razem z nami to kluczową cechą jest jego zdolność do przetrwania w warunkach otwartego środowiska, gdzie delikatnej elektronice i głośnikom szkodzi deszcz, pył, błoto, oraz upadki nieraz z kilku metrów. Na nic najlepiej grające przetworniki, procesor DSP oraz pojemny akumulator, kiedy produkt nie wytrzyma trudów weekendowego wyjazdu na biwak. Przy czym trzeba zastrzec, że w tym przypadku nie ma drogi na skróty i warto postarać się o zakup produktu markowego, specjalistycznego, gdyż tylko takich producentów stać na ponoszenie kosztów projektowania i testowania produktów spełniających surowe normy IP.

Mikrofon


Wybierając głośnik Bluetooth należy zastanowić się, czy będzie on używany do rozmów telefonicznych. Trzeba przy tym pamiętać, że funkcja taka ma sens wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach w izolacji do innych osób, dlatego zazwyczaj użytkownicy głośników Bluetooth nie korzystają z niej. Jeśli jednak chcemy korzystać z mikrofonu warto przetestować jego jakość przed zakupem, szczególnie czułość i zdolność do redukcji szumów otoczenia z dalszej odległości np. 1 metra.



Gdzie kupić głośnik Bluetooth?